Działalność
PMDK jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą wychowania pozaszkolnego w systemie edukacji narodowej. Obok prowadzenia kół zainteresowań, zajmuje się organizacją konkursów, półkolonii, warsztatów oraz imprez środowiskowych o walorach edukacyjnych.
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu jest placówką, która opiera swoje działania na wartościach takich jak: mądrość, uczciwość, prawo wychowanka do swobodnego rozwoju indywidualnego i poszanowanie godności człowieka. Oferta edukacyjna placówki jest dostosowana do potrzeb środowiska lokalnego. Zadaniem priorytetowym placówki jest rozbudzenie potencjału twórczego i zaspokajanie zainteresowań dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej.
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury jest placówką o bogatej historii sięgającej roku 1954. Swoją działalnością wpisał się w tradycję miejscowej ludności.
W ramach statutowej działalności placówka prowadzi następujące zajęcia:
- plastyka
- taniec
- nauka gry na instrumentach (i tutaj pozwolę sobie je wymienić fortepian, skrzypce, gitara akustyczna, gitara elektryczna, dęte drewniane, dęte blaszane, akordeon, keyboard, perkusja)
- zespoły wokalno - instrumentalne
- zespoły rogów myśliwskich
- studio piosenki
Zajęcia prowadzona są w przewadze w systemie popołudniowym w wymiarze 126 godzin tygodniowo a uczestniczy w nich blisko 550 osób.
Ważnym elementem działalności PMDK są Szkółki Ginących Zawodów rozlokowane w całym powiecie. Kształcą one młodych adeptów w różnych kierunkach artystycznych. Młodzież chętnie uczestniczy w bezpłatnych zajęciach prowadzonych na zasadzie mistrz - uczeń. Dzięki takiej formie rozwija i doskonali umiejętności w często zapomnianych już nieco dziedzinach. W roku szkolnym 2017/2018 w szkółkach zatrudnionych jest 33 instruktorów.
W ich skład wchodzą:
- s. muzykowania ludowego (zajęcia oparte na folklorze sądeckim obejmują naukę gry na instrumentach smyczkowych, dętych, tradycyjnych ludowych),
- s. bibułkarstwa,
- s. haftu,
- s. ceramiki,
- s. plastyczna,
- s. rysunku na szkle
- s. tańca ludowego,
- s. rzeźby,
- s. malarstwa,
- s. ikonopisarstwa.
Kolejnym ważnym elementem funkcjonowania placówki jest Fonoteka Folkloru Regionalnego Ziemi Sądeckiej podsumowująca tradycje i życie muzyczne powiatu. Zbiór ten stanowi 154 płyt CD audio i jest wyjątkową wizytówką sławiącą zespoły, PMDK oraz Powiat Nowosądecki na terenie kraju i poza jego granicami. Dodatkowo pełni istotną funkcje etnomuzykologiczną dbając o to co najważniejsze - pamięć o tradycji. Fonoteka na miarę XXI wieku to kolejne wyzwania a zarazem możliwości.